یکی از نواحی پوست صورت که بسیار نازک می باشد، دور چشم ما است. یکی از عواملی که باعث ایجاد پیر پوستی این ناحیه می شود، نور آفتاب یا اشعه های UV این نور می باشد.

دو عامل اصلی چروک دور چشم، انقباض عضلات اطراف چشم و اشعه UV آفتاب می باشد که در مورد انقباض بعدا به طور مفصل توضیح  داده می شود.

راه حل جلوگیری از این نوع پیر پوستی چیست؟

ضدآفتاب!

اما آیا هر ضد آفتابی را می توان استفاده کرد؟ ضدآفتاب ها را به دو دسته Inorganic که همان فیزیکی در ایران نامیده می شود و Organic که باز در ایران ضد آفتاب شیمیایی نامیده می شود تقسیم بندی میکنند.

اکثر مصرف کننده های ضد آفتاب های شیمیایی بعد از مصرف دچار اشک ریزش و سوزش چشمی شده اند و من از فیدبکی که در داروخانه از مراجعه کنندگانم میگیرم به این نتیجه رسیده ام. برخی از افراد هم از ضد آفتابی که برای صورت خودشان تهیه کرده اند برای ناحیه اطراف چشم استفاده میکنند که باز دچار همین عارضه شده و اشک ریزش را به دنبال استفاده از این نوع ضد آفتاب ها دارند.

وقتی که ضد آفتاب روی موضع استفاده می شود دمای صورت برخی از موادی که  در ترکیبات  ضد آفتاب اسفاده شده است را تبخیر می کند و این بخارات باعث اشک ریزش می شود. پس بهترین گزینه استفاده از ضد آفتاب های غیراورگانیک یا همان مینرال ها می باشد.

اما تجربه شخصی من!

این قسمت رو به صورت محاوره ای مینویسم: دور چشم من واقعا حساس هستش، من هر ضد آفتابی که زدم باعث اشک ریزشم شده چه اورگانیک چه غیر اورگانیک و این طبیعی هستش قرار نیست محصولی که برای من خوبه حتما برای تو هم جواب باشه چون پوست اشخاص مثل اثر انگشت اوناست و فیدبک ها متفاوت پس راه حل چیه؟

برای افرادی مثل من که هر ضدآفتابی باعث حساسیتش شده تنها راه حل عینک آفتابی بزرگ هستش که کامل اطراف چشم رو بپوشونه البته بقیه افراد هم حتما از عینک آفتابی استفاده بکنن، در 6 ماهه اول سال بهتره از کلاه هم استفاده کنین یعنی هم عینک آفتابی هم کلاه

برخی افراد مثل من نیستن و راحت میتونن از ضد آفتاب دور چشم استفاده بکنن

من از برندهای ساین اسکین، اولیوکس، سان سیف رنگ نچرال بژ با اینکه غیر اورگانیک بود ولی اشک ریزش داد، آیسول نسبتا بهتر بود و نسبت به برند های دیگه حساسیت کمتری داشت ولی اولیوکس به محض استفاده اشک ریزش شدید ایجاد کرد که رفتم شستم چشمم رو!

توصیه من : برند هایی مثل آیسول و سان سیف به نظرم برای افراد بیشتری قابل استفاده هستش و برای اینکه صرفه جویی داشته باشین در خرید ضدآفتاب دور چشم بهتره اول این برند هارو امتحان کنین چون تو داروخانه هم فیدبک مثبتی نسبت به این برند ها بود

اینم از نقد منصفانه و تجربه شخصی من!

خوب شاید سوال پیش بیاد آیا این ضد آفتاب های اورگانیک یا همون شیمیایی ضرر هم دارن؟ جواب خیلی ساده هستش نه! میدونم تو فضای مجازی میگن ضد آفتاب اورگانیک خوب نیست و کلی خرافه بافی، ولی در حقیقت هیچ مطالعه ای ثابت نکرده مضر بودنش رو و اگه اینطوری بود سازمان های رگولاتوری(سازمان های ناظر بر دارو و محصولات و دستگاه ها و…) به هیچ عنوان مجوز تولید نمیدادن

بهتره ضد آفتاب دور چشمتون رو هر 3 ساعت تمدید کنین فرقی نداره اورگانیک باشه یا غیر اورگانیک

روی پلک بالاتون استفاده نکنین چون احتمال حساسیت رو بیشتر میکنه

خونه رسیدی با میسلار پاک کن و بعدش حتما با شوینده ملایم شستشو بده

حتما حتما از عینک  آفتابی استفاده کن.

 

نویسنده: دکتر عرفان بخشی

دسته بندی شده در: